JAPONYANIN SADIK KÖPEĞİ

JAPONYA'NIN SADIK KÖPEĞİ

Yıllardır, Japonya’nın Tokyo Şibuya tren istasyonunun Şibuya Haçikoguçi çıkışında sadakatiyle ünlü büyük Akita cinsi bir köpek olan Haçiko’nun heykeli durur. Şu anda bronz heykelinin durduğu noktada Haçiko hiçbir zaman dönmeyecek olan sevgili sahibini yıllarca sabırla beklemişti.

 

Bir zamanlar bu efsane köpek Tokyo Üniversitesi Tarım Bölmünde profesör olan Eisabro Ueno’nun can dostuydu. Her iş günü sabahı Haçiko sahibine Şibuya istasyonuna kadar eşlik eder ve her gün tren platformunda sessizce dönüşünü eklerdi. Ancak 1925 yılında bir mayıs günü profesör işyerinde hastalandı ve birden öldü. O gün öğleden sonra, Haçiko her zamanki yerinde, sahibi trenden inmeyeceinden hayal kırıklığına uğramak üzere sadaatle bekledi. Evet, hayal kırıklığına uğramıştı, ama yılmamıştı.

 

Sonraki 11 yıl boyunca Haçiko her gün saat üçte istasyona gelerek, profesörü görürüm diye umutla bekledi. Köpek artık istasyonun demirbaşı haline gelmişti; ona bir depoda yatacak yer bile gösterdiler. Bir süre sonra köpeğin hikayesi gazetelerde yer aldı; Haçiko ulusal ikon haline geldi. Hayatını temel alan bir popüler çocuk hikayesi yazıldı, 1934’te de Şibuya istasyonuna bronz heykeli dikildi. İlginçtir; heykel açıldığında Haçiko da törende hazır bulunuyordu. Yaşlı köpek ününe rağmen 8 Mart 1935’te ölene kadar yalnız başına sahibini beklemeyi sürdürdü.

 

Bugün Haçiko’nun sureti hala sevgili sahibini beklerken, bu bekleyişin kendi cinsi için ne önemli sonuçlar doğurduğunu bilmiyor. Haçiko hayattayken Akita cinsi yok olmak üzereydi. Bu gün, kısmen de olsa ünlü temsilcisinin sayesinde Akitalar Japonya’nın ulusal köpekleridir. Haçiko da kitaplarda ve filmlerde yaşıyor….

 

Kaynak: Uygarlığı Değiştiren 100 Köpek / Sam Stall