BÜYÜK İSKENDERİ KURTARAN KÖPEK

BÜYÜK İSKENDER'İ KURTARAN KÖPEK

Tarihteki büyük komutanların hiçbiri Büyük İskender’le boy ölçüşemez. Küçük Makedonya Kırallığı’nda MÖ 356’da doğan İskender, küçük ordusuyla destansı bir dünya fethi yolculuğuna girişmiş, 32 yaşında ölmeden önce dünyanın görüp göreceği en büyük imparatorluğu yaratmıştı.

 

En büyük başarısı antikçağ dünyasının tek süpergücü olan Pers İmparatorluğu’na karşı baş eğdirmekti. İskender Gamela Savaşı’nda süvarilerin başına geçip Pers saflarına, dosdoğru Pers Kralı III.Dareios’a saldırarak düşmanlarını bozguna uğratmıştı. Bu son derece riskli hareket ona ebedi bir zafer kazandırdı, ama aslında hayatına mal olabilirdi.

 

Efsaneye göre saldırı sırasında bir fil İskender’e saldırmıştı, şaşıran komutan neredeyse filin ayakları altında ezilecekti. Ama son anda İskender’in dev gibi köpeği Peritas file saldırdı, hayvanın alt dudağını kapıp orada asılı kaldı. Bu sayede İskender kaçacak fırsat buldu.

 

Peritas o kadar talihli değildi. Çatışmadan sonra Makedonlar köpeğin cesedini bulup devlet töreniyle gömdüler. İskender de hayatını ve imparatorluğunu borçlu olduğu köpeğin adını bir şehre verdi…

 

Kaynak: Uygarlığı Değiştiren 100 Köpek / Sam Stall